Sławna choroba

Choroba Parkinsona stała się szerzej znana między innymi poprzez zmagania znanych osób z jej objawami, obniżającymi sprawność fizyczną. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, Jamesa Parkinsona, który opisał objawy choroby w 1817 roku. Do najbardziej znanych osób, cierpiących z powodu tego schorzenia, należeli i należą: Muhammad Ali – słynny bokser, Michael J. Fox – aktor, Jan Paweł II, Salvador Dali – malarz surrealistyczny, Katherine Hepburn – aktorka, Johnny Cash – piosenkarz, Harry Truman – prezydent Stanów Zjednoczonych.

 

Mimo że choroba Parkinsona występuje najczęściej u ludzi po 60. roku życia, może również ujawnić się w dużo młodszym wieku. Najlepszym przykładem jest amerykański aktor, Michae J. Fox, u którego chorobę Parkinsona stwierdzono w wieku 30 lat. Aktor korzysta z terapii farmakologicznej, przeszedł też operację mózgu. Mimo choroby pracuje zawodowo, a swoje dolegliwości traktuje z humorem, wykorzystując je w granych przez siebie rolach.

 

Za przyczynę wystąpienia choroby Parkinsona u słynnego boksera (na 61 stoczontych walki przygrał jedynie 5), Muhameda Ali, uważa się specyficzny styl jego walki, który narażał go na przyjmowanie wielu ciosów od przeciwnika. Zdobywca złotego medal olimpijskiego równie mężnie, co na ringu, walczy z chorobą. Jego córka, Rasheda Ali, napisała poradnik dla dzieci na temat choroby Parkinsona. Książka „Nie upadniesz, bo trzymam cię za rękę. Choroba Parkinsona – przewodnik dla dzieci” w przystępny sposób tłumaczy dzieciom zachowania chorego na tę osobę, zgodnie z osobistym doświadczeniem autorki.

 

Nie każdy sławny chory mógł jednak otwarcie mówić o swoich dolegliwościach i zmagać się z nimi publicznie. Chorobę Jasera Arafata, pierwszego prezydenta Autonomii Palestyńskiej, skrupulatnie ukrywano. Brak oficjalnych komunikatów spowodowany był w dużej mierze mentalnością krajów arabskich, według której przywódca nie może mieć słabości, musi być silny i zdrowy. Również w sprawie choroby Jana Pawła II nie było oficjalnych komunikatów. Mimo to powszechnie wiadomo było, że od 1992 r. cierpiał z powodu tego schorzenia.


Pozostałe aktualności